نکات مراقبتی و بهداشتی از چشم

چرا باید در فصل زمستان عینک آفتابی بزنیم ؟

عینک آفتابی استاندارد

استفاده از عینک آفتابی در فصل زمستان به این دلیل ست که روزهای سرد زمستان با کاهش دما ،هوای ابری و بدون نور خورشید را به همراه دارد ،با این وجود استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها ،در چنین آب و هوایی الزامی  در واقع استفاده از عینک آفتابی در فصول سرد به همان اندازه اهمیت دارد که درفصول گرم سال برای جلوگیری از آسیب اشعه فرابنفش خورشید کاربرد دارد .در ادامه سعی داریم پنج دلیل مهم برای اهمیت استفاده از عینک آفتابی در فصل زمستان را برای شما شرح بدهیم . پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید .

آیا عینک آفتابی از چشمان ما در فصل زمستان محافظت می کند ؟

استفاده از عینک آفتابی استاندارد در فصل زمستان مانع از صدمه دیدن چشم ها می شود .بنابراین جواب به این سوال ،”بله ” است .

با این حال ،علی رغم تحقیقات و هشدار های سلامتی ،در حالی که ۷۵ % از مردم درباره ایمن ماندن چشم های خود در برابر مضرات اشعه ماورای بنفش نگران هستند ،تنها ۳۳% از آن ها از عینک آفتابی در فصل زمستان استفاده می کنند .بنابراین طبق تحقیقات انجام شده ،یک عینک آفتابی استاندارد بین ۹۹% تا ۱۰۰ % ، سبب مسدود شدن اشعه UVA  و UVB  می شود و بین ۷۵% تا ۹۰% از تاثیرات مخرب نور مرئی بر سلامت چشم ها را از بین می برد .

برای فعالیت های زمستانی حتما از عینک آفتابی استفاده کنید!

عینک آفتابی فقط برای استفاده در روز های آفتابی در ساحل دریا یا دامنه کوه نیست. در واقع محافظت از چشم ها در همه حال در فصل زمستان ضرورری ست .

چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان ،استفاده ازعینک آفتابی باید بخشی از روال زندگی روزانه باشد . برای مثال ،یکی از کاربرد های ضروری استفاده از عینک آفتابی به هنگام رانندگی ست . شیشه جلوی خودرو محافظت بسیار کمی را دربرابر تابش خیره کننده نور خورشید می تواند فراهم کند ،بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدن به چشم ها می بایست به هنگام رانندگی از عینک مناسب استفاده کنید .

همچنین فعالیت های ورزشی چون اسکی ، دویدن ،پیاده روی و غیره نیاز به عینک آفتابی دارند تا انجام آن ها بدون وارد شدن آسیب به چشم ها به راحتی صورت گیرد .همچنین شما می توانید از متخصص چشم پزشک خود توصیه هایی در مورد انتخاب بهترین عینک آفتابی متناسب با فعالیت ها وسبک زندگی تان بخواهید .

خرید عینک آفتابی uv400
خرید عینک آفتابی UV400

عینک آفتابی با کیفیت از بروز برخی از بیماری های چشمی ،پیشگیری می کند !

در واقع استفاده از عینک آفتابی مناسب می تواند از بروز بیماری های چشمی مرتبط با اثرات مخرب نور خورشید بر چشم ها مانند آب مروارید ، دژنراسیون ماکولا ،پینگکولا و ناخنک جلوگیری کند .

براساس گزارشات اخیر سازمان جهانی بهداشت ، آب مروارید از جمله بیماری شایع و عامل اصلی نابینایی در بین افراد در سرتاسر جهان است و بسیاری معتقد هستند که به دلیل وجود اشعه UVB  تشدید و افزایش یافته است .بیماری های دژنراسیون ماکولا ،ناخنک و پینگکولا پس از قرار گرفتن چشم ها  بدون محافظ در معرض نورخوشید  ایجاد شده و علائم آن ها با بروز برآمدگی های زرد بر روی قسمت سفید چشم ها ظاهر می شوند .بنابراین هوا چه روشن باشد و آفتابی ،چه تاریک باشد و ابری ،حتما برای مراقبت و محافظت از چشمان خود در فصول سرد و گرم سال از عینک آفتابی استفاده کنید .

میزان اشعه فرابنفش در طول فصل زمستان تشدید می شود !

از آنجایی که خورشید در ماه های سرد سال ( در فصل زمستان ) در ارتفاع پایین تر،به علت نزدیک تر بودن خورشید به نیم کره ی شمالی قرار دارد .در نتیجه پرتو های فرابنفش به همان اندازه تاثیر بیشتری دارند .به همین دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماورالبنفش خورشید با خطرات بیشتری همراه است . نورخورشید در محیط های برفی و یخ زده می تواند تابش خیره کننده ای را ایجاد کرده و قرار گرفتن دربرابر اشعه مضر UV  می تواند آسیب آن را مضاعف کند .بنابراین در چنین شرایطی استفاده از عینک آفتابی با عدسی های پلاریزه می تواند انتخاب مناسبی برای مراقبت از چشم ها باشد .

عینک آفتابی از برف کوری جلوگیری می کند !

 همانطور که می دانید آب یکی از سطوح بازتاب دهنده نورست.چه خورشید در سطح آسمان قابل رویت باشد چه نباشد ، قرار گرفتن در نزدیکی سطح آب یخ زده و یا برف می تواند میزان اشعه فرابنفش دریافتی شما را افزایش دهد .همچنین بسیاری از فعالیت های ورزشی در فصل زمستان در ارتفاعات انجام می شود ،نقاطی که میزان انتشار اشعه فرابنفش بیشترست.به همین دلیل گفته می شود که در ارتفاعات بالا خطر آفتاب سوختگی چشم ها دوبرابرست و به از دست دادن موقت بینایی در چنین موقعیت هایی برف کوری یا فوتوکراتیت گفته می شود .بنابراین اگر در حال  انجام فعالیت هایی در ارتفاعات مانند اسکی  و یا کوهنوری هستید ،برای کاهش اثر تابش نور خیره کننده خورشید ،از عینک آفتابی استاندارد مخصوص برای چنین فعالیت هایی استفاده کنید.

خرید عینک آفتابی استاندارد
خرید عینک آفتابی استاندارد

چگونه برای خرید یک عینک آفتابی مناسب در فصل زمستان برنامه ریزی کنیم ؟

خرید یک عینک آفتابی مناسب برای فصول سرد سال چه زمانی که در محیط برفی باشید ، فعالیت های ورزشی در ارتفاعات داشته باشید و یا برای مصارف روزانه بخواهید ،همواره توسط متخصصان چشم پزشک توصیه می شود .

همچنین،

  • برای معاینه چشم پزشکی به طور سالیانه برنامه ریزی کنید
  • درمورد فعالیت های ورزشی خود در فصل زمستان با پزشک متخصص مشورت کنید تا به شما درانتخاب عینک آفتابی متناسب با فعالیت و زندگی روزمره کمک کنند
  • به هنگام خرید عینک آفتابی حتما از کیفیت توانایی عدسی به کار برده شده در برابر مسدود سازی اشعه های مضر اطمینان حاصل کنید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.