اجزای عینک آفتابی

اجزای عینک آفتابی

معرفی دانستنی های مفید و مختصر درباره عینک !

برای شناخت بیشتر درباره عینک و اجزای آن بهترست بدانید که به قسمتی از ساختمان عینک که دو عدد عدسی مطابق با نمره ی تجویز شده توسط پزشک یا همان لنز هارا در بردارد ، بدنه عینک یا فریم گفته می شود که به کمک دسته هایی که بر قالب عینک سوار شده ،روی صورت هر فرد ،با توجه به تنظیماتیکه به صورت پیش فرض مهم هستند مانند اندازه صورت ،فرم فریم و غیره قرار می گیرد.

البته ،تمامی عینک ها از ابتدا به با دسته نبوده اند و طراحی عینک ها با گذر زمان و نیازی که به ارگونومی  های جدید حس شد ،تغییر کرده است . برای مثال عینک هایی که به اصطلاح pince-Nez  نامیده می شود در قرن های ۱۹ و ۲۰ میلادی زمانی مجددا در بین مردم بسیار رایج می شود. قاب Pince-Nez  نماد پیشرفت و ثروت است و بدون استفاده از دسته عینک وبه کمک فشار دادن از طریق پل بر روی بینی قرار می گرفته است.نام این عینک از ریشه فرانسوی Pincer  به معنای “گیره”  و Nez  به معنای Nose  یا همان بینی است .این نوع عینک ها هم اکنون نیز در برخی از نقاط دنیا همچنان طراحی ،تولید و به فروش می رسد .قاب های در شهر نولیتا واقع در قلب منتهن ،مهد مد و فشن با برخورداری از استاندارد، کیفیت  و دوام بالایی طراحی می شوند که علاوه بر داشتن ظاهری شیک به راحتی بر روی بینی قرار می گیرند .

عینک آفتابی Pince Nez
عینک آفتابی pince Nez

دسته ای دیگر از عینک های دسته دار که به lorgnette معروف هستند که در واقع به جای قرار گرفتن بر روی گوش یا بینی ،از یک دسته برای نگه داشتن آن روی صورت استفاده می کنند .

خانم های شیک پوش و قدیمی انگلیسی معمولا استفاده از چنین عینک هایی را ترجیح می دادند و  استفاده از آن در مهمانی های بالماسکه یا اپرا بسیار متدوال و متعارف بوده است . علاوه بر آن ،استفاده از lorgnette  ،نماد جواهر برای تقویت بینایی را داشته است .همچنین انواع متنوعی ازین فریم را می توان با طول دسته های مختلف تقسیم کرد که در آن فریم هایی با طول دسته بلند ،بیشتر جنبه تزئینی داشه است .

پل عینک چیست ؟

پل عینک یا Bridge  به قسمت یا بخشی از قاب گفته می شود که درست بالا یا روی بینی شما قرار می گیرد و اندازه گیری پل به فاصله بین داخل یک لنز تا لنز دیگری وابسته است .پل بینی شما در واقع ناحیه استخوانی بالای بینی شماست و گاها به دلایل مختلفی مانند بیماری ،ژنتیک و یا عمل های زیبایی ممکن است استخوان بینی شما بیرون نزده باشد .

به علاوه ،عینک ها دارای لبه هایی هستند که عدسی ها عینک را دربر می گیرند و به ثابت نگه داشتن محور لنز ها کمک می کنند ،به این قسمت حدقه (Rim) و یا Eye wire  گفته می شود .

قطعات انتهایی (End Piece) چیست؟

به بخش های کوچک بیرونی در جلوی هرقاب که در انتهای سمت چپ و راست هر طرف به دسته ها متصل می شود ،قطعات انتهایی یا End piece  گفته می شود .

بازوهای متصل به پد عینک (Pad Arms)

بازوهای متصل به پد،قطعات قابل تنظیمی هستند که از یک طرف به فریم عینک و از طرفی دیگر به پد بینی وصل شده و در تحمل وزن عینک روی صورت موثر هستند . به کمک بازوها فضایی برای تنظیم کردن پد ها وجود دارد تا عینک ،فرم طبیعی روی صورت بگیرد . البته هر قاب عینکی دارای بازوهای متصل به پد نیست و این فرم بیشتردر قاب های فلزی یافت می شود .

دسته های عینک (Temple Tips)

قطعات پلاستیکی که همان انتهای دسته فریم هستند و در کنار شقیقه ها تا پشت گوش را می پوشانند ،دسته های عینک نامیده می شوند که به نگهداری عینک در محل مناسب خود روی صورت کمک کنند .

انواع لنز ها (Lenses)

قاب عینک دو تکه پلاستیک یا شیشه را در خود جای می دهد که برای اصلاح عیوب انکساری به کمک ایجاد  تنظیماتی در تراشیدن عدسی ها ،به نام لنز نامیده می شود .

عیوب انکساری می تواند متشکل از دید دور (نزدیک بینی ) و دید نزدیک (دوربینی ) باشند .

به طورکلی لنز ها را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد :

لنز های تک کانونی  (Single Vision)

لنز های تک دید از ارزان ترین و رایج ترین نوع لنز های پرکاربرد در بازار هستند و دارای بزرگترین و وسیع ترین میدان دید هستند زیرا فقط دید را در یک فاصله خاص چه دور چه نزدیک تنظیم و تصحیح می کنند .

اگر نزدیک بین ،دوربین یا آستیگمات هستید به احتمال زیاد لنز های تک کانونی برای بینایی شما تجویز شده است.

عدسی های دو کانونی (Bifocal -Eyeglass)

عدسی های دوکانونی در قسمت فوقانی دارای لنز های بدون بزرگنمایی برای دید دور و از قسمت تحتانی پایین لنز برای دید نزدیک استفاده می شود . بدین معنی که بخشی از آن دید دور و بخشی دیگر دید نزدیک را تصحیح می کند . این نوع عدسی ها برای اشخاصی که مشکلات متعددی در بینایی دارند ،معمولا تجویز می شود .

عدسی های سه کانونی (Trifocal)

عدسی های سه کانونی مشابه عدسی های دو کانونی هستند اما آنها از یک مزیت اضافه تر برای اصلاح بینایی نیز استفاده می کنند .برای مثال از بخش میانی می توان برای نگاه کردن به صفحه مانیتور استفاده کرد .نقص اصلی عدسی دو کانونی و سه کانونی اینست که هر دو از یک خط مشخص برای جدا کردن دو میدان دید استفاده می کنند و این باعث می شود که بخش های مختلف عدسی دید بسیار متفاوتی را از بخش دیگر تولید کنند .اگرچه اکثر افرادی که ازین نوع عدسی ها استفاده می کنند ،به این ایراد عادت کرده اند اما به مرور زمان وجود این مشکل سبب تولید عدسی های پروگرسیو شد .

عدسی پروگرسیو یا تدریجی (Progressive)

لنز های پروگرسیو برای آن دسته از افرادی که از عدسی های دوکانونی و سه کانونی استفاده می کنند،پرکاربرداست زیرا تصحیح یکسانی برای دید متوسط ،دور و یا نزدیک وجود دارد .بسیاری از مردم نیز استفاده ازین عدسی هارا ترجیح می دهند زیرا انتقال یا تغییر حالت در عینک از نقطه دور به نزدیک نرم تر است .

به بیان دیگر ، تغییر میدان دید از دور به نزدیک با سرعت بسیار کم تری اتفاق می افتد  به طوریکه فرد به تدریج تغییر حالت کانونی در عدسی را درک می کند .به همین دلیل به این دسته از عدسی ها ،عدسی های تدریجی نیز گفته می شود .

مشابه موارد قبلی ،از قسمت بالای عدسی برای دید دور ،گوشه پایینی عدسی که مایل به داخل است برای دید در نقطه نزدیک استفاده می شود .

در حالتی که فرد قصد نگاه کردن به نمای دور را دارد ،چشم ها از یکدیگر فاصله گرفته و برای دید واضح از گوشه بالایی عدسی استفاده کرده و برای فاصله های کمتر از چهل سانتی متر ،چشم ها در فاصله کمتری از یکدیگر قرار گرفته و بهم نزدیک می شوند در نتیجه فرد از گوشه پایین عدسی نقطه مورد نظر را مشاهده می کند .برخلاف عدسی دو کانونی و سه کانونی ،بین این دو بخش برای دید دور و نزدیک ،از یک قسمت دیگر برای فاصله متوسط یا دید متوسط بهره گرفته می شود تا فرد هنگام تغییر حالت دید از نزدیک به دور ویا برعکس دچار مشکل یا دوبینی نشود .

یک فکر در مورد “اجزای عینک آفتابی

  1. sobhan.abedinnejad گفت:

    خیلی کاربردی و مفید بود.
    تشکر

  2. رضا لواسانی گفت:

    خیلی جالب بود
    سپاسگذارم از مطلب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.