راهنمای انتخاب عینک آفتابی, پریفما دونی

۵ ویژگی عینک آفتابی خوب چیست؟

عینک آفتابی

عینک آفتابی پیش از آن که یکی از اجرای استایل ما باشد، یکی از ابزار های حفظ سلامتی چشم ماست! اما ما معمولا به این موضوع توجه نداریم؛ همیشه به این می پردازیم که کدام عینک را خریداری کنیم تا شیک تر باشیم و بهتر دیده شویم، یا اینکه ظاهر تأثیر گذار تری داشته باشیم. عینک آفتابی در حفظ سلامت چشم ما و اجزای آن تاثیر دارد. اینکه چشم ما آب مروارید نیاورد، یا ضعیف نشود. حال از کجا بدانیم عینک آفتابی مناسب ما چیست؟ چه مشخصاتی داشته باشد؟ چه فرمی داشته باشد؟ پس با ما در پریفما همراه باشید تا به این موارد به نوبت بپردازیم و بگوییم که: مشخصات یک عینک آفتابی خوب چیست؟

مشخصات یک عینک آفتابی خوب

عوامل متعددی را می توانیم برای اینکه بگوییم یک عینک با کیفیت است یا مناسب است برشمریم. اما از آنجایی که موضوع صحبت ما راجع به عینک آفتابی، موضوع ابزار سلامت چشم است، در این نوشته به کیفیت متریال و جنس آن خیلی نمی پردازیم. عینک آفتابی باید پیش از آن که سلامتی چشم ما را تأمین کند، با ظاهر و استایل ما تناسب داشته باشد؛ وگرنه هیچوقت از آن استفاده نخواهیم کرد!

اینکه چطور آن را بیایم با لباس خود ست کنیم، دانش و تجربه خاصی نیاز ندارد و می توانیم کاملا سلیقه ایست؛ اما برای اینکه بدانید چطور آن را با فرم صورت خود هماهنگ کنید و عینکی را انتخاب کنید که با صورت شما هم خوانی داشته باشد، از شما دعوت میکنیم که به مقاله ای که در خصوص در وبلاگ مان گذاشته ایم نگاهی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

برای مطالعه بیشتر در خصوص انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت مقاله راهنمای انتخاب عینک آفتابی متناسب با فرم صورت را بخوانید.

حال اگر از این موضوع بگذریم موارد زیادی باقی نمی ماند که بخواهیم راجع به آن صحبت کنیم. باید راجع به طرح فریم عینک کمی صحبت کنیم و پس از آن به اینکه چقدر در برابر اشعه UV یا همان اشعه ماورای بنفش از چشمان ما محافظت می کند و شاخص آن باید چقدر باشد صحبت کنیم. رنگ عدسی آن چی باشد و در نهایت خیلی کوتاه به اینکه جنس فریم و عدسی عینک چه باشد و نباشد کمی خواهیم پرداخت.

طرح فریم عینک

چرا طرح فریم عینک در تأثیری که بر سلامتی چشم ما دارد اهمیت دارد؟ ساده است! عدسی عینک غیر از آن که مراقب چشمان ما است، از پوشت دور چشم ما هم محافظت می کند. پوست دور چشم بسیار حساس است و اشعه های مضر خورشید روی آن تأثیر گذار است. پس، در عامل طرح فریم عینک و تأثیر آن در سلامت چشم ما؛ هر چه عدسی عینک بزرگ تر باشد، سطح بیشتری از صورت ما را پوشش می دهد، در نتیجه اشعه های مضر خورشید شانس عبور از عدسی را برای برخورد با چشم و پوست دور چشم ما ندارد.

پس در انتخاب طرح فریم عینک خود دقت کنید. اگر بیشتر از بقیه در معرض نور خورشید و اشعه های مضر آن هستید، حتما از عینک هایی که در طرح فریم آن ها مدل خلبانی یا دایره ای هست استفاده کنید که محافظت بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

می توانید روی عکس کلیک کنید و در اینستاگرام ما بیشتر بخوانید

ضد UV

عدسی عینک های آفتابی از چند لایه اشکیل شده اند که دیدن آن ها با چشم غیر مسلح ممکن نیست. اما خبر خوش اینجاست که تولید کنندگان مشخصات هر عدسی را درج می کنند و به شما اطلاع می دهند که از چه مشخصاتی بهره مند هستند. اینکه بیش از اندازه در معرض این اشعه قرار بگیرید احتمال اینکه به بیماری های چشمی نظیر آب مروارید، دژانراسیون ماکولا و ناخنک چشم (پتریژیوم) را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. پس از عینک آفتابی که ۹۹% تا ۱۰۰% اشعه های ماورای بنفش را فیلتر می کنند استفاده کنید؛ به اصطلاح ضد UV باشد.

انتخاب عینک آفتابی ضد UV به این معنا نیست که نور کمتری را به چشمان شما برساند! عینک های آفتابی پولاریزه هنگام رانندگی حجم قابل توجهی از نور خورشید را فیلتر می کند ولی به این معنی نیست که اشعه ماورای بنفش را هم فیلتر می کند! این اشعه ها را با چشم غیر مسلح نمی توان دید و فیلتر شدن آن به معنی این است که آن لایه نامرئی درون عدسی بتواند طول موج آن ها را تشخیص دهد و اجازه عبور به پوست و چشم شما را ندهد. به این فرآیند در عدسی عینک آفتابی ما می گوییم ضد UV.

رنگ عدسی عینک آفتابی

رنگ عدسی عینک آفتابی در باور همه به یک موضوع سلیقه ای تبدیل شده؛ اما اینطور نیست! در علم اپتیک نور سفید تشکیل شده از ۷ رنگ است، همان هفت رنگی که هنگام تشکیل رنگین کمان می بینیم. دلیل این پدیده شکست نور است. چرا شکست نور اتفاق می افتد؟ به این دلیل که هر رنگی طول موج خاص خودش را دارد و هنگام که از بین قطرات ریز آب که در هوا معلق هستند عبور می کند اتفاق متفاوتی برای آن ها می افتد. حال که به این موضوع آگاه شدیم خوب است که به موضوع خودمان بپردازیم.

رنگ عدسی از این جهت شامل اهمیت است که هر رنگ اجازه عبور برخی از رنگ ها را نمی دهد که روی سلامت چشم برخی افراد، خصوصا افرادی که چشم خود را به دستان جراح سپرده اند، تأثیر گذار است. شاید حتی برای مدتی لازم باشد غیر از اینکه بیرون از منزل و محل کار خود عینک می زنید در داخل محیط های بسته هم از عینک استفاده کنید تا چشم شما سلامتی خود را به دست آورد. و از این موضوع هم غافل نشوید؛ حفظ سلامت چشم بسیار مهم است. در این خصوص حتما با پزشک خود مشورت کنید.

جنس فریم و عدسی

همانطور که بالاتر گفتیم، قرار نیست راجع به اینکه جنس فریم و عدسی عینک آفتابی ما چه باشد تا بیشتر عمر کند و راجع به این موضوع به عنوان یکی از عوامل کیفیت مشخصات عینک آفتابی خوب بپردازیم. اما به طور خلاصه و بر اساس تجربه خودمان فریم های فلزی تعمیر پذیری بهتری دارند. ولی اگر با استراحت گاه عینک های فلزی رابطه خوبی ندارید از فریم های کائوچویی استفاده کنید. طبیعتا جنس کائوچو استفاده شده تاثیر زیادی در طول عمر آن دارد.

در رابطه با جنس عدسی هم با عینک فروش و صد البته با پزشک خود مشورت کنید که تا چه اندازه باید هزینه کنید. شاد نیاز داشته باشید که از عدسی بلوکات استفاده کنید که نور آبی را بیشتر فیلتر کند و مانع رسیدن آن به چشم شود. اما از این ها بگذریم نحوه استفاده شما از عینک آفتابی تاأثیر بیشتری در طول عمر آن دارد تا جنسی که انتخاب می کنید. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

قیمت عینک آفتابی مناسب

قیمت عینک آفتابی مناسب به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. جنس فریم، جنس عدسی، کیفیت و تکنولوژی هایی که در عدسی به کار گرفته شده، کیفیت لولای دسته عینک و البته؛ برندی که انتخاب می کنید!
از قدیم گفتن که هر گرانی بی حکمت نیست، هر ارزانی هم بی دلیل نیست. برندی که در تولید عدسی و فریم در انتهای کار، تست های کنترل کیفیت قوی تر و بیشتری را روی عینک پیاده سازی کند، و قبل از آن، در طراحی و تولید آن وسواس بیشتری به خرج دهد عینک آفتابی مناسب تری را به شما ارائه می کند و البته قیمت بیشتری را هم روی محصول خود قرار می دهد.

اگر بخواهیم از یک ضرب المثل دیگر برای کوتاه کردن کلام استفاده کنیم؛ باید بگوییم هر چقدر پول بدید، همان قدر هم آش می خورید.

توصیه هایی برای استفاده و خرید عینک آفتابی

قبل از خرید حتما به پزشک مراجعه کنید. در این مراجعه شما شناخت لازم و کافی از چشم و نیازش به دست می آورید. این شناخت باعث می شود که فروشنده بیهوده به شما عینک گران تر را نفروشد. یا بدتر از آن؛ عینک نامناسب را به قیمت بالا بخواهد به شما بفروشد. پس به این موضوع حتما توجه کنید و به حد نیاز به آن بپردازید.

نحوه استفاده از عینک آفتابی تأثیر زیادی در طول عمر آن دارد. حتما به این موارد توجه ویژه داشته باشید:

  1. عینک را با دو دست بگذارید و بردارید.
  2. عدسی عینک را با دستمال مناسب پاک کنید.
  3. از جا عینکی برای حمل عینک همراه خود استفاده کنید.
  4. اگر در کیف خود لوازم زیادی را می گذارید از یک جا عینکی محکم استفاده کنید.
  5. از پرت کردن عینک روی سطوح مختلف (حتی مبل و تخت) پرهیز کنید.
  6. از برخورد اجسام حتی نرم با عدسی عینک جلوگیری کنید.

جمعبندی

مشخصات عینک آفتابی خوب به خود شما بستگی دارد! چون منحصر به فرد است و برای شما باید ساخته شده باشد. اگر قصد خرید عینک آفتابی برای افزایش سلامتی و طول عمر چشمان خود را دارید؛ حتما پیش از اقدام به خرید عینک آفتابی با پزشک مشورت کنید و چشمان خود را معاینه کنید. پس از آن با توجه به مشخصاتی که چشم پزشک برای شما تعیین می کند اقدام به خرید عینک کنید.

هر چه فرم عینک و عدسی سطح بیشتری از صورت شما را پوشش دهد، بیشتر به سلامتی شما کمک می کند. طول عمر عینک هم بیش از آن که به جنس و مهندسی عینک بستگی داشته باشد، به استفاده صحیح شما بر می گردد که بالاتر به حد لازم به این موارد پرداختیم.

خوشحال می شویم نظرات شما را بشنویم. برای این منظور می توانید در قسمت کامنت ها با ما نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.